13.06.2024

Základní informace žákům 1.ročníku šk.roku 2024 / 2025  1) 2.9.2024 od 8:30 – slavnostní imatrikulace studentů a studentek - zváni jsou i rodiče, doporučujeme formálnějsí oděv 1.A       8:30 až 9:10                 1.B       9:10 až 9:50                 1.C       9:50 až 10:30 2) Učebnice:      v září proběhne burza učebnic – od předešlého 1. a 2. ročníku  knihy si koupíte ve škole – při…

Zobrazit celý článek

14.05.2024

Výsledky přijímacího řízení 1. kolo - obor : 68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost . 15.05.2024

Zobrazit celý článek

14.05.2024

Výsledky přijímacího řízení 1. kolo - obor : 68-42-M/01  Bezpečnostně právní činnost . 15.05.2024.

Zobrazit celý článek

Facebook


Dar koronaviru!

20.03.2020 16:40

Dobrý den, milí studenti a studentky,
vážení rodiče,

chtěla bych pochválit vás studenty a studentky, jak si plníte povinnosti. Ani učitelé to nemají lehké, ale myslím, že už jsem si každý z nás našli on line vyučovací zdroj a vše jede, jak má. Známkuje se, vše běží jako za oponou děje událostí.
Myslím, že už nikdo z nás nebude stejný jako před týdnem. Vás to velmi zocelí a celková situace kolem nás vás rychleji vhoupne k dospělosti. Nezapomenete na tuto dobu, bude součástí vašich životů.
A co se na to podívat tak, že koronavir je vlastně dar a zkouška nás všech, jak obstojíme a kam se posuneme. Může být vlastně darem pro nás všechny. Učila jsem vás ekonomické systémy, zvykový, tržní, direktivní a volný obchod. Učili jsme se jejich základní atributy a důvody změn systému. Situace kolem koronaviru způsobí změnu, kterou lze považovat opravdu za dar. Stěžujeme si na výkonovou dobu, na to, že nemáme čas na rodinu, kulturu, na komunikaci mezi sebou. Žijeme vedle sebe bez komunikace, úsměvů, s mobily v ruce. Nyní máme „to štěstí“ vystoupit z této komfortní konzumní výkonové zóny" a věnovat se třeba starému známému rčení, že „Všechno špatné, je k něčemu dobré"! Teď jde jen o to, TO pochopit.
Tak to zkusíme rozklíčovat. Potřebovali jsem dostat kopanec, abychom všichni změnili to, co nám škodí a sundali si růžové brýle ve všech směrech našeho a společenského bytí a žití. Nebudeme si to malovat narůžovo, cesta nebude jednoduchá, ba naopak. Začněte důvěřovat vaší mysli, naučí vás poznat vaše tělo a pokud budete umět naslouchat vašemu tělu, tak si buďte jistí, že mu nebudete ubližovat a ono vám vždy pomůže. Protože příroda je mocná a vy jste mladí, mladé tělo, tak mu naslouchejte a dopřejte mu všeho, co potřebuje v této době a ono se vám ve stavu SOS odvděčí. Je to cesta vrátit se k původním hodnotám, k našim předkům, k moudru rodičů a našich prarodičů. Oni zvládli hodně, dlužíme jim ten dík, oni uměli žít z mála. Ale nestačí o tom jen maloměšťácky mluvit a chlubit se tím, že jsme pochopili o co jde, je dobré o tom vlastně ani nemluvit, jen si uvědomit, že každý z vás může a nemusí nikomu sdělovat, jak to uvnitř své duše má. Je potřeba klást důraz na laskavost, kvalitu a hloubku našich mezilidských vztahů, nesmí být ty vztahy povrchní, ale musí být opravdové. Buďme tolerantní, oporu hledejte v rodině. Rodiče mají svou roli, prarodiče mají svou roli a vy, naše děti máte v rodině významnou roli. Dnes mezilidské vztahy ne všude fungují. Rodiny jsou nemocné, společnost je nemocná…ale to víme dlouho a je dost možné, že teď máme všichni možnost to změnit. Propojuje se to se součastnou situací, máme možnost vystoupit z výkonové doby, z každodenního stresu, povinností a život si zařídit jinak. A možná už teď cítíte, že to jde, že těchto několik dní jste už pocítili více lidskosti, ochoty, pomoci., svobody. Jste doma a jde to, že se něco ve vás mění možná už pociťujete, že už nejste stejní jako před týdnem. To je ta změna, to je ten dar, který máme možnost nyní prožít.
To, co má dnes jedinou hodnotu, je vzdělání, láska, vztahy mezi lidmi, laskavost, pokora, úsměvy, rodina. Asi tato korona situace nám ukáže cestu k změně, zklidní nás, naučí nás odlišovat podstatné od nepodstatného, žít z mála a šťastně. Nemůžeme spoléhat na to, že se o nás stát postará, musíme ze sebe vykopat osobní statečnost, osobní odpovědnost a musíme se každý z nás o sebe postarat a teď máme možnost, vystoupit z toho křeččího kolečka a jít dopředu a připravovat se na změnu, která nás všechny čeká. Ano, svět po koronaviru už bude jiný, vy budete jiní, pevnější, dospělejší, odpovědnější. Dnes dorazila do školy jedna studentka s nějakým problémem, měla roušku, zazvonila, nevstoupila do budovy. Klobouk dolů….to je změna, uvážlivost, odpovědnost, respekt !
Země si vydechne, studenti od drilu ve škole, my všichni od výkonu a nestíhání. Možná v budoucnu nebudeme tak nemocní. Můžeme si nyní odpočineme, srovnáme myšlenky, trošku se zastavíme a uvědomíme si, co vlastně chceme.
Kdo ví, co Bůh chystá, to lidstvo pochopí, až s odstupem času, až se všichni za tímto obdobím otočíme zpět. Lidé mají nyní možnost se posunout k vyššímu vědomí a ukotvit si hodnoty, po kterých všichni toužíme, ale dosud jsme o nich jen hovořili. Člověk musí prožít, aby pochopil, kolik síly je uvnitř každého z nás, dokud neprožijeme, tak nepochopíme. Nikdo, kdo neměl rakovinu, nemůže pochopit pocity a prožívání člověka s rakovinou, nikdo, kdo nebyl v koncentračním táboře, nemůže pochopit, nikdo, kdo nebyl vězněn a týrán, nemůže pochopit, nikdo …
Dnes máme tu spravedlivou možnost - „dar koronaviru“ prožít všichni společně, teď je tu nějaká spravedlnost, která nám všem dává možnost změnit mezilidské vztahy a být k sobě ohleduplní, milí, naslouchající, usmívající, přející….a víte proč? Protože toto období chceme všichni přežít a žít dál, tak jako nemocný s rakovinou, tak jako člověk v koncentračním táboře, tak jako člověk, který je vězněn a týrán …

Dneska to možná není veselé psání, ale i útrapy patří k našim životům a poděkujeme za tuto zkušenost to prožít a žít. Budete z této síly čerpat celý váš další život, hlavně s pokorou a láskou.

Přeji vám všem klidné dny, udělejte si je hezké, odpočinkové, slunečné…bude dobře, zvládneme to !

Těším se na vás !
IL :-)
Škola bez vás, je o ničem !

Starší články

 

NAHORU TISK

 


WWW stránky splňují požadavky evropské normy EN 301 549 V1.1.2 (2015-04).